شرکت آیین شرکت آیین

1- مقدمه

شرکت آئین با مدیریت آقای مهندس اسماعیل آئین پژوه در تاریخ 1372/03/30 به شماره ثبت 97944 با سهامداران و اعضای هیات مدیره آقای مهندس اسماعیل آئین پژوه و خانم مهندس فرزانه منش راد شروع بکار کرد. از جمله فعالیت­ های اصلی این شرکت تولید و پشتیبانی نرم افزارهای سفارش مشتری، ارائه خدمات پشتیبانی، آموزش و پژوهش، ارائه و پشتیبانی بسته های نرم افزاری می­باشد. چشم انداز درخشان کاربرد فناوری اطلاعات در طرحهای عمرانی، ریشه در اولین مرکز کامپیوتر انجمن شرکت های ساختمانی دارد. هزاران مدیر و مهندس دست اندر کار طرحهای عمرانی، نخستین گامهای ورود به عرصه فن آوری اطلاعات را با استفاده از آموزش و کاربرد نرم افزارهای ساده آن روزگار برداشتند و پایه گذار این تحول عظیم در عرصه خدمات فنی و مهندسی شدند.

موسس و مدیر عامل شرکت، آقای مهندس اسماعیل آئین پژوه با سابقه نزدیک به یک دهه مدیریت مرکز کامپیوتر انجمن شرکت های ساختمانی و شناخت نیازهای صنعت عمران از سال 1364 اقدام به طراحی و تهیه اولین بسته نرم افزاری صنعت عمران را نمود. این نرم افزار تحت نام تدبیر به عنوان اولین نرم افزار در نوع خود به صنعت عمران معرفی شد و اولین پیوند بین صنعت عمران و دنیای IT تلقی گردید. ارائه 28 هزار نسخه از نرم افزار تدبیر به صنعت عمران کارنامه ای بس درخشان برای شرکت آئین محسوب می شود.

طراحی و تولید سامانه پی وب که ماشین محاسبات به بلوغ رسیده نرم افزار تدبیر را پس از سه دهه در بستر اینترنت و شبکه ارائه می نماید عصر نوینی را با دست آورد های بسیار متفاوت و کارا جهت بهره گیری مدیریت کلان پروژه ها در برنامه ریزی های راهبردی و مدیریتی اغاز نموده است.

2- اهداف و مأموریت های شرکت
 • ارائه خدمات آموزشی، نرم افزاری و پشتیبانی به کاربران صنعت عمران
 • طراحی و تهیه فهرست بهای انتقال نیرو برای وازرت نیرو
 • طراحی و تهیه تعرفه رشته نقشه برداری برای معاونت فنی سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور
 • تهیه متره و برآورد 14 هزار واحد مسکونی، تهیه اسناد مناقصه و اجرای مناقصات برای بنیاد تعاون آجا
 • تهیه اولین لوح فشرده آنالیز قیمت ردیف های فهارس بهای سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور
 • ارائه بالغ بر 30 نگارش نرم افزار تدبیر و ارائه آن به کاربران صنعت عمران طی سه گذشته
 • نصب و آموزش نرم افزار تدبیر در بالغ بر 10 دانشکده عمران دانشگاه­های معتبر کشور جهت تدریس مبحث متره و برآورد
 • مشاور عالی بنیاد تعاون آجا در اجرای پروژه های عمرانی
 • طراحی و ارائه روش نوین برای ثبت تصویری اسناد بیش از یک میلیون موالید ایرانی خارج ازکشور برای سازمان ثبت احوال (به طور تخصصی برای اسناد قدیمی و تخریب شده) توسط دوربین عکاسی

سامانه پی وب

1- معرفی

به منظور آشنایی بیشتر با سامانه پی وب، می توان خصوصیات این سامانه را به شرح زیر مورد بررسی قرار داد :

این سامانه به صورت کلی به منظور انجام محاسبات و فعالیت های بروکراتیک، ویژه صنعت عمران به صورت بومی سازی شده (منطبق با قوانین جمهوری اسلامی ایران) تهیه شده است.

به طور کلی این سامانه جهت انجام فعالیت های اجرایی عمرانی تهیه شده است. در تمامی پروژهای عمرانی، افرادی نظیر :

 • پیمانکاران : اشخاصی که پروژهای عمرانی را پیاده سازی می نماید
 • ناظرین : اشخاصی که روند اجرایی پیمانکاران را حین انجام کار کنترل می نمایند
 • مشاورین : اشخاصی که معتمد کارفرمایان هستند و به منظور کنترل بیشتر فعالیت ها به کار گرفته می شوند
 • کارفرمایان : افراد یا سازمان هایی که تحویل گیرنده پروژه (صاحبان پروژه) هستند و بخش مالی را تامین و محصول نهایی عمرانی را تحویل می گیرند، درگیر می باشند و این افراد به عنوان کاربران و استفاده کنندگان این سامانه منظور می گردند.
2- مشخصات عمرانی سامانه:

این سامانه قابلیت دریافت مشخصات پیمان به طور مفصل را دارد. این مشخصات شامل اطلاعات: طرح، پروژه، سال فهرست بها، اطلاعات مربوط به تعدیل و ... می باشد. یک پیمان در صورتیکه مراحل قانونی خود را جهت شروع فعالیت عمرانی طی کرده باشد، به سامانه پی وب به منظور ثبت صورت وضعیت و متره و برآورد و ... اضافه می گردد. به طور معمول این مراحل قانونی در اکثر سازمان ها، به صورت نرم افزاری طی شده و بنا بر این در هر سازمان اطلاعات پیمان هایی که قابلیت اجرایی شدن را دارند مشخص، وغالبا اطلاعات آنها از پیش ( در سامانه های دیگر) ثبت و نگهداری می شود.

از جمله قابلیت های سامانه پی وب، داشتن یک موتور انتقال اطلاعات می باشد. به این ترتیب که با مشخص شدن نحوه ارتباط با نرم افزار ها و یا سامانه هایی که اطلاعات پیمان ها و قراردادها در آنها نگهداری می شود، سامانه پی وب قابلیت خواندن آن اطلاعات و به روز نگهداری آنها با سامانه های مورد نظر را دارد تا از این طریق، وقت و زمان کمتری به منظور ورود دوباره اطلاعات پیمان ها صرف گردد و از طرفی با تعامل با دیگر سامانه ها قابلیت یکپارچگی اطلاعات را در سازمان مشتری حفظ می نماید. این موتور انتقال در انتهای کار نیز می تواند خروجی های تولید شده این سامانه را به نرم افزار های دیگر جهت استفاده آنها انتقال دهد.

از ابتدایی ترین فعالیت های این سامانه ذخیره و محاسبات متره های ( متره: محاسبه و اندازه گیری مقادیر مصالح مورد نیاز برای اجرا یک پروژه که در قالب لیستی است از ردیف هایی که به عنوان فهارس بها توسط سازمان برنامه ریزی و نظارت ریاست جمهوری هر ساله اعلام می گردد و تمامی دستگاه های اجرایی عمرانی موظف به استفاده از آنها می باشند) یک پیمان می باشد. در سامانه پی وب، قابلیت ثبت متره برای هر پیمان در انواع: موقت، ماقبل قطعی و قطعی مهیا می باشد. همچنین این سامانه قابلیت تعریف متره بدون پیمان (به منظور محاسبات احجام کار قبل از انعقاد قرار داد) را دارا است. روند بررسی و تایید متره های با پیمان از طرق گردش کار هوشمندی که تعریف آن به دست کاربر ارشد سامانه است صورت می پذیرد.

برآورد، تخمین ریالی یک پروژه قبل از ورود به مراحل اجرایی آن است. این مقادیر شامل ردیف های اجرایی فهرست بها به اضافه ردیف هایی است که به آنها حمل تعلق می گیرد. (ردیف هایی که به منظور اجرای آنها نیاز به جابجایی مصالح عمرانی است و به منظور حمل آنها، هزینه ردیف های خاص حمل بر اساس فرمول های مشخص شده محاسبه می گردد). در سامانه پی وب ثبت انواع برآورد از جمله: برآورد فهرست بهایی، برآورد تجمیعی راه و باند و برآورد سرجمع وجود دارد. از طرفی در سامانه برای برآورد های فهرست بهایی می توان: برآورد با پیمان، برآورد بدون پیمان و برآورد با استفاده از گردش کار هوشمند را ثبت نمود.

تهیه صورت وضعیت از جمله ارکان اساسی این سامانه به حساب می آید. صورت وضعیت ها در مراحل مختلف اجرای پروژه های عمرانی، توسط پیمانکاران جهت دریافت هزینه ها و همچنین اعلام پیشرفت فیزیکی پروژه ها استفاده می گردد. در سامانه پی وب تمامی مشخصات صورت وضعیت، محاسبات آنها و ارائه خروجی های لازم جهت استفاده کاربران تعبیه شده است. در این سامانه می توان انواع صورت وضعیت های: فهرست بهایی، تجمیعی راه و باند و صورت وضعیت های سرجمع را ثبت نمود. لازم به ذکر است که روند تهیه و تایید صورت وضعیت ( تا انتهای که منجر به پرداخت مالی به پیمانکار می گردد) توسط این سامانه و بر اساس گردش کار هوشمند تعریف شده برای آن، مدیریت و اجرا می گردد.

یکی از معضلات پروژه های عمرانی مربوط به محاسبات تعدیل برای هر پروژه است. همانطور که مشخص است مدت زمان اجرایی هر پروژه می تواند متغیر باشد و تعدادی از آنها می تواند سالیان سال به طول انجامد. محاسبات تعدیل (تغییر در قیمت های ردیف های فهرست بها که تحت تاثیر عواملی همچون تورم و .. می باشند) بر روی این پروژه ها جزء دغدغه های پیمانکاران و کارفرماین می باشد (کاری بسایر سخت و زمانبر) که سامانه پی وب این محاسبات را با بیشترین دقت لازم و کافی انجام داده و نتیجه را جهت دریافت و پرداخت های مالی در اختیار پیمانکاران و کارفرمایان قرار می دهد.

تهیه و بررسی برآورد، متره و صورت وضعیت در سازمان های عمرانی، منوط به گردش کاری است که افراد کارشناس در قالب ناظرین و مشاورین می بایست بر روی آنها نظرات خود را اعمال نمایند تا پرداختی نهایی به پیمانکاران برای کارفرمایان مشخص و معلوم گردد. سامانه پی وب برای هر یک از موارد یاد شده قابلیت ثبت گردش کارهای مجزا را دارد. همچنین از امکانات دیگر این گردش کار، قابلیت آرشیو کردن گردش کار هایی که در طول زمان دستخوش تغییر می شوند را نیز دارا است. به این منظور که در زمان های لازم بر روی گردش کار ها تغییرات ایجاد شده و صورت وضعیت و متره و برآورد مورد نظر از آن تاریخ به بعد با گردش کار جدید کنترل می گردند (با توجه به اینکه سوابق گردش کارهای قبلی و افرادی که در آن گردش کارها برای تایید و پرداخت مالی پروژه ها نظر داده اند محفوظ باقی خواهد ماند)

2- مشخصات فنی :

این سامانه تحت وب می باشد. به منظور اجرای آن در سمت کاربران، تنها نیاز به یک مرورگر وب از جمله: IE, Google Chrome, Fire Fox ,… دارد که کاربر براحتی بتواند از این سامانه استفاده نماید. عدم نیاز به نصب هیچ گونه ابزار اضافی، همچنین عدم وابستگی به سیستم عامل (قابلیت اجرا بر روی کامپیوتر شخصی، گوشی های هوشمند همراه و ...) از جمله مشخصات بارز این سامانه می باشد

در تولید این سامانه از ابزارهای زیر بهره برده شده است :

 • Microsoft Visual Studio 2013
 • Microsoft Framework 4.5
 • C# Programming Language
 • .Net Entity Framework 6.1
 • ASP .Net MVC 5/ Ajax / JQuery / JQueryUI
 • Razor View Engine
 • StimulSoft Reporting Tools
 • Microsoft SQL Server 2012 and higher

این سامانه مفتخر به دریافت گواهی ارزیابی محصول از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با سطح اطمینان : EAL1 ارائه گردیده است .