شرکت مهندسی تدکار نرم‌افزار شرکت مهندسی تدکار نرم‌افزار

1- مقدمه

تدکار در سال 1376 توسط مهندس محمودرضا هميري و دکتر نغمه شفائي تاسيس گرديد. اين شرکت با پشتوانه بيش از 30 سال تجربه در زمينه تحليل، طراحي و توليد نـرم‌افزار، از پيشگامان ارايـه سامانه‌‌هاي نرم‌‌افزاري و راهکارهاي سيستمي در کشور به شمار می‌رود. استقبال بيش از 30،000 کاربر دست‌‌اندرکار طرح‌ها و پـروژه‌‌هاي عمـراني کشـور در سازمان‌‌هاي کارفرمايي، مهندسان مشاور و پيمانکاران اجرايي، شرکت تدکـار را به يکي از قدرتمندترين و تاثيرگذارترين شرکت‌هاي نرم‌‌افزاري در حوزه عمران تبديل کرده است به گونه‌‌اي که اين شرکت تنها شرکت متخصص در زمينه نرم‌‌افزارهاي عمراني است که پس از ارزيابي کيفي و فني در بين شرکت‌هاي مشابه، از سويسازمان برنامه و بودجه کشور براي مشاوره و اجراي پروژه بسيار مهم و استراتژيک سامانه ملي فهرست­‌بها، برآورد اجرا، تعديل و قراردادها (سافات) انتخاب گرديده است.

2- چشم‌انداز

آرمان ما خلق فضايي يکپارچه در حوزه مديريت پروژه‌هاي عمراني به گونه‌اي است که جايگاه شرکت تدکار را به برترين شرکت نرم‌افزاري در کشور و مطرح در سطح جهاني در اين حوزه ارتقا دهد.

3- مأموريت

ماموريت ما بهره‌گيري از حداکثر ظرفيت صنعت نرم‌افزارکشور در توسعه و ارايه راهكارهاي نوين در زمينه مديريت اجراي طرح‌ها و پروژه‌هاي عمراني، ارتقاي سطح فرهنگ استفاده از سامانه‌هاي نرم‌افزاري در صنعت عمران، ايجاد ارزش افزوده براي سهامداران و کسب حداكثر رضايت مشتريان با تكيه بر خلاقيت کارکنان و بهره‌گيري از فناوري‌هاي نوين است.

4- اهداف
 • طراحي، توليد و توسعه نرم‌افزارهاي کاربردي، امن و مشتري پسند
 • ارايه راهکارهاي بهينه و کل‌نگر (سيستمي) به کاربران  
 • بهبود مستمر کيفيت خدمات ارايه شده به مشتريان
5- ارزش‌ها
 • صداقت و امانتداري
 • نظم و جديت در کار
 • توجه ويژه به کار گروهي
 • مسئوليت‌پذيري و نتيجه‌‌گرايي 
 • ايجـاد مطلوبيت براي مشتريان 
 • يادگيري مداوم و انتقال تجربه‌ها
 • ارتقاء سطح رضايتمندي همه ذينفعان 
 • رقابت سالم و نهادينه کردن اخلاق تجاري 
 • ارتقاي کيفيت تخصصي منابع انساني و انسان مداري در روابط کار
 • توجه به معيارهاي شايستگي از جمله هماهنگي، انعطاف‌پذيري، دانش و نوآوري
 • توجه به کارکنان به عنوان سرمايه اصلي در موفقيت شرکت و حفظ كرامت و تأمين رضايت آنان 

سامانه نرم افزاري مديريت پروژه هاي عمراني شهاب تدکار (تحت وب)

چکيده

سامانه نرم افزاري " شهاب تدکار" کاملترين و پيشرفته ترين سامانه نرم افزاري کشور در حوزه مديريت پروژه هاي عمراني است. اين سامانه به منظور پاسخگويي به نياز دست اندرکاران طرحها و پروژه هاي عمراني تهيه شده است. «شهاب تدکار» با خلق و مديريت فضايي يکپارچه، امکان مشاهـده، رديـابـي و کنتـرل وضعيت پروژه ها را به صورت مستمر و برخط(online) فراهم مي آورد. اين سامانه که مبتني بر Web طراحي و پياده سازي شده است، مديران و کارشناسان را قادر مي سازد که علاوه بر دسترسي به اطلاعات پروژه ها، ايجاد، ويرايش و گزارش گيري از آنها را در هر زمان و مکان دلخواه انجام دهند. «شهاب تدکار» تمامي فرآيندهاي تهيه آرشيو مستندات، بخشنامه ها، نظارت هاي کارگاهي، اسناد مناقصه، ريزمتره، برآورد، آناليزبها، پيشنهاد قيمت، صورت وضعيت، تعديل و مابه تفاوت، گردش کار بين عوامل اجرايي، کارتابل، برنامه ريزي، کنترل پروژه، کنترل و مديريت منابع را در بر مي گيرد. همچنين پيشرفت فيزيکي و پيشرفت ريالي را از طريق ترسيم نمودارهاي S-Curve و براساس ساختارجغرافيايي و ساختارطبقه بندي پروژه ها براي عوامل اجرايي گوناگون به صورت يکپارچه در قالب داشبورد مديريتي براي هر پروژه و يا سبد پروژه ها (Portfolio) ارايه مي هد.

سامانه نرم‌افزاری «شهاب تدکار» امکان تعریف ساختار عوامل اجرایی پروژه‌ها و همچنین ساختار سازمانی دست‌اندرکاران پروژه‌ها را به صورت پویا (Dynamic) و چند سطحی (Multi Level) در اختیار کاربران قرار می‌دهد. عوامل اجرایی پروژه‌ها به صورت نامحدود و مستقل برای هر پروژه قابل تعریف می‌باشند. از این رو پروژه‌ها می‌توانند حالت‌های گوناگون دو عاملی، سه عاملی و یا چند عاملی را داشته باشند. طراحی «شهاب تدکار» به گونه‌ای است که، امکان مشاهده وضعیت کل پروژه‌ها و یا سبدی از پروژه‌های (Portfolio) هر عامل اجرایی را برای ذی‌نفعان نظام فنی و اجرایی کشور فراهم می‌آورد.

سامانه نرم‌افزاری «شهاب تدکار» امکان تعریف ساختار جغرافیایی محل پروژه¬ها را براساس تقسیمات مورد نظر کاربران به صورت پویا (Dynamic) و چند سطحی (Multi Level) در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد. این طبقه‌بندی توانایی‌های ویژه‌ای برای گزارش¬گیری از وضعیت پروژه‌های کل کشور، یک استان، یک شهرستان و ... در داشبورد مدیریتی هر کاربر ایجاد می‌کند. ساختار جغرافیایی سامانه شهاب، امکان تعریف سبد پروژه (Portfolio) براساس محل قرار گرفتن پروژه¬ها را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. به عنوان مثال از تلاقی ساختار عوامل اجرایی و ساختار جغرافیایی محل پروژه‌ها، می‌توان وضعیت پروژه¬های معاونت راه روستایی در شهرستان کنگان استان بوشهر را مشاهده کرد.

یکی دیگر از ساختارهای بنیادین سامانه نرمافزاری " شهاب تدکار" ساختار طبقه‌بندی پروژه¬ها است. این ساختار نیز مانند دو ساختار پیشین به صورت پویا (Dynamic) و چند سطحی (Multi Level) قابل تعریف و تغییر می¬باشد. ساختار طبقه‌بندی پـروژه‌ها، امکان تعـریف سطـوح گوناگون برای طبقه‌بندی پروژه‌ها و پیمـان‌های هر سازمان و یا کـل کشـور را در اختیـار دست‌اندرکاران و مدیران قرار می‌دهد. این ساختـار می‌تواند بنا به نیاز کاربران و با توجه به دسترسی‌های تعریف شده، از بالاترین سطح در طبقه‌بندی پروژه‌ها، مثـلآ "بـرنـامـه"، "امـور" و یا "موافقتنامه" آغاز شود و تا پایین‌ترین سطح در ساختار شکست پروژه، مثلآ "نصب شیشه‌ها" ادامه یابد.

برآورد، تخمین ریالی یک پروژه قبل از ورود به مراحل اجرایی آن است. این مقادیر شسامانه نرم‌افزاری " شهاب تدکار" امکان تعریف گردش کار بین عوامل اجرایی پروژه را به ازای هر پیمان (قرارداد) فراهم می‌کند. به عبـارت دیگر هـر پیمان می¬تواند گردش کار مختـص به خود را داشته باشد و از آنجا که تعریف پیمـان در سـامـانـه «شهاب تدکار» نامحدود است، از این رو بی‌نهایت گردش کار متفاوت در سامانه قابل تعریف خواهد بود. کاربران می‌توانند پس از تعریف عوامل اجرایی هر پیمان (نظیر کارفرما، مشاور، ناظر، پیمانکار، مدیریت طرح و ...) نحوه گردش کار صورت‌وضعیت‌ها از مرحله تهیه تا رسیدگی و پرداخت بین عوامل اجرایی پیمان را تعریف کنند. شایان ذکر است که هر عامل اجرایی فقط قـادر به ویرایش نسخه (روایت) خـود می‌باشد و امکان ویرایش مقادیر و ردیف‌های سایر عوامل اجرایی را ندارد. نرم‌افزار به گونه‌ای طراحی شده است که پس تایید و ارسال صورت‌وضعیت توسط هر عامل اجرایی، نسخه ارسال شده به کارتابل عامل اجرایی تعریف شده‌ی بعدی براساس نمودار گردش کار وارد می‌شود. هر کاربر می‌تواند با دریافت پیامک (SMS) بر روی تلفن همراه و یا نامه در ایمیل، از ورود کارهای جدید به کارتابل خود مطلع گردد.

سامانه نرم‌افزاری «شهاب تدکار» داشبورد مدیریتی فوق‌العاده‌ای را در اختیار دست¬اندرکاران و مدیران قرار می‌دهد. این داشبورد می‌تواند از تلاقی سـه ساختـار پیش‌گفته یعنی، ساختار عوامل اجرایی، ساختار جغرافیایی پروژه‌ها و ساختار طبقه‌بندی پروژه‌ها به صورت برخط (online) تولید شود. اعمال یک بازه زمانی مشخص بر گزینه‌های انتخاب شده از سه ساختار پیش‌گفته، گزارش‌های بی‌نظیری را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. به عنوان مثال داشبورد مدیریتی «شهاب تدکار» یک مدیر ارشد در وزارت راه و شهرسازی را قادر می‌سازد تا از وضعیت پیشرفت کل پروژه‌های وزارت، یک استان خاص و یا یک پروژه در یک شهرستان خاص مطلع گردد. همچنین میزان مصرف مصالح نیز مشابه روند پیش‌گفته قابل دست‌یابی می‌باشد.

سامانه نرم‌افزاری «شهاب تدکار» علاوه بر توانایی‌های پیش‌گفته تجزیه‌بهای ردیف‌های فهرست‌بها در سال‌های مختلف را دارد. این بخش از نرم‌افزار علاوه بر امکان تهیه همه فرم‌های بخشنامه‌های 4951 (بخشنامه 65 درصد) و 76574 (بخشنامه ارایه پیشنهاد قیمت به تفکیک فصول فهرست‌بها)، امکانات مدیریتی ویژه‌ای را در اختیار کاربران می‌گذارد. این امکانات عبارتند از فهرست عوامل موثر در پروژه، فهرست عوامل به تفکیک نیروی انسانی، ماشین‌الات، مصالح و حمل و همچنین امکان اعمال ضریب بر روی آنالیز تک تک ردیف‌ها، گروهی از عوامل و یا عوامل موثر در یک فصل خاص از پروژه‌ی مورد نظر کاربر.

امکان تعـریف ساختار شکست کار (WBS) هر قرارداد در سـامانه نرم¬افزاری «شهاب تدکار» و یا خـوانـدن این ساختـار از نرم‌‌افزارهایی نظیر Microsoft Project، توانایی فوق‌العاده‌ای برای ارتباط میان اطلاعات متـره و بـرآورد پروژه‌ها با بـرنامـه زمان‌بندی آن‌ها ایجاد می‌کند. این ارتباط از طـریق ارسال اطلاعات ردیف‌های مرتبط با هـر فعـالیت در ساختـار شکست، به نرم‌افزارهای MSP و یا Primaveraشکل می‌گیرد. «شهاب تدکار» با استفاده از آنالیزبهای ردیف‌های مرتبط با هر فعالیت، فرآیند تخصیص منابع را به طور خودکار انجام داده و امکان دریافت گزارش‌های مربوط را فراهم می‌آورد. ترسیم نمودارGantt نیز پس از ارسال اطلاعات «شهاب تدکار» به نرم‌افزارهای مدیریت پروژه، علاوه بر ارایه برنامه زمان‌بندی اجرای فعالیت‌ها، منابع مورد نیاز هر فعالیت (Task Usage) و در نتیجه هزینه‌های اجرای هر فعالیت (Cash Flow) در طول اجرای پروژه را در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

بخش مستندات سامانه «شهاب تدکار»، آرشیو کاملی از مستندات پروژه‌ها را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. سامانه شهاب امکان ورود، بارگذاری، جستجو و بایگانی مستندات پیمان‌ها، پروژه‌ها، طرح‌ها و سایر سطوح طبقه‌بندی پیمان‌ها را به طور کامل فراهم می‌کند. این مستندات می‌توانند در قالب انواع فایل‌های استاندارد نظیر متن، عکس، فیلم، نقشه، Excel، Word، PDF و یا هر قالب دیگری بارگذاری شوند. همچنین سامانه شهاب امکان گروه‌بندی مستندات را بر اساس تعریف کاربر فراهم می‌آورد. به عنوان مثال کاربران می‌توانند مستندات را در قالب مستندات فنی، حقوقی، قراردادی و ... گروه‌بندی، فیلتر، جستجو و گزارش گیری نمایند. یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد سامانه شهاب، امکان الصاق مستندات به سطوح مختلف در ساختار طبقه‌بندی پیمان‌ها است. به عنوان مثال «شهاب تدکار» می‌تواند مستندات مربوط به طرح، پروژه‌ها، پیمان‌ها و حتی ساختار شکست کار هر قرارداد (پیمان) را به طور مجزا ثبت، بارگذاری، جستجو و گزارش‌گیری کند.

زیرسامانه بخشنامه‌ها در «شهاب تدکار»، امکـان ورود متن، طبقه‌بندی و بارگذاری تصاویـر بخشنامه‌ها، نشریات، مقررات، مصوبات، دستورالعمل‌ها و حتی آئین‌نامه‌های داخلی سازمان‌ها و موسسات را با توجه به سطح دسترسی کاربـران در اختیار آن ها قرار می‌دهد. از این رو کاربران می‎توانند از امکان جستجوی پیشرفته نـه تنها در موضوع و عنوان بخشنامه‌ها، بلکه در متن آن ها (Full Text Search) نیز برخوردار شوند. سامانه شهاب امکان نشانه‌گذاری بر روی متن و تصویر هر بخشنامه را در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

به منظور سامان‌دهی بازدیدها و نظارت‌هایی که در زمان‌های مختلف از کارگاه‌های پروژه‌ها انجام می‌شود، بخش گزارش‌های نظارت به سامانه شهاب افزوده شده است. در این بخش علاوه بر تعیین عوامل اجرایی و گردش کار گزارش‌های نظارتی، امکان مستندسازی گزارش‌های نظارت براساس بخشنامه‌ها و مستندات هر قرارداد (پیمان) نیز فراهم شده است. سامانه پس از دریافت تاریخ و عنوان گزارش نظارتی، امکان بارگذاری عکس، فیلم، نقشه و یا هر مستند دیگر مرتبط با گزارش نظارت و همچنین ارجاع موضوع گزارش به بخشنامه‌ها و مستندات پیمان را فراهم می‌آورد. شهاب تدکار قابلیت جستجو، فیلتر و گزارش‌گیری از اشکالات اجرایی پروژه‌ها به تفکیک تهیه کنندگان گزارش، موارد اشکال، ساختار شکست کار و ... را که در گزارش‌های نظارتی درج شده است، دارد.

گزارشگیری

- داشبورد برای گزارش‌های مدیریتی به صورت داینامیک (پویا) به ازای هر کاربر (Pinned Reports) - ذخیره کردن تنظیمات تمامی گزارش‌ها و رجوع مستقیم به خروجی آن‌ها(Favorite Reports) - امکان ذخیره کردن تنظمیات تمامی گزارش ها با نام دلخواه و بازخوانی آنها از فهرست گزارش‌های ذخیره شده - گزارش وضعیت پروژه / پروژه‌ها برای هر یک از ذی‌نفعان موجود در ساختار عوامل اجرایی. - گزارش وضعیت پروژه / پروژه‌ها برای هر یک از مناطق جغرافیایی. - گزارش وضعیت پروژه / پروژه‌ها در هر سطح از ساختار طبقه‌بندی پروژه‌ها (بودجه، موافقتنامه، طرح، قرارداد و ...). - گزارش وضعیت پروژه / پروژه¬ها در بازه زمانی مورد نظر کاربر. - گزارش وضعیت پروژه / پروژه‌ها با تلاقی ساختارهای عوامل اجرایی، جغرافیایی، طبقه‌بندی در بازه زمانی مورد نظر کاربر به صورت داینامیک (پویا). - گزارش نمودار گانت پس از ارسال به MSP و یا Primavera. - گزارش نمودار توزیع منابع پروژه / پروژه‌ها. - گزارش منابع مورد نیاز پروژه / پروژه‌ها. - گزارش نمودار S-Curve پیشرفت ریالی و یا فیزیکی پروژه / پروژه‌ها. - گزارش آخرین صورت‌وضعیت‌های موجود در سامانه بر اساس روایت‌های مختلف و مقایسه آن‌ها با برآورد. - امکان قرار دادن آرم سازمان / شرکت برای نمایش در گزارش‌های سامانه. - توانایی گزارش‌گیری از ردیف‌های فیلتر شده در متره . - توانایی نمایش جمع بخش‌ها(فعالیت‌ها) به طور جداگانه در گزارش ریز متره به تفکیک بخش. - گزارش ریزمتره به تفکیک عوامل اجرایی به رنگ دلخواه. - گزارش‏ ریزمتره به صورت کلی یا به تفکیک هر بخش. - گزارش صورت‏مجلس. - گزارش رديف‏هاي هر فصل در صفحه مجزا و یا پیوسته. - گزارش خلاصه متره. - دريافت گزارش ريزمتره به ترتيب‌های دلخواه کاربر و گزارش خلاصه متره. - ارایه گزارش با درج انتخابی شماره صفحه و تاریخ روز. - امکان گزارش‏گیری از مغایرت‌های پروژه‌ها. - گزارش دفترچه فهرست مقادیر. - گزارش خلاصه مالی رشته. - گزارش خلاصه مالی کل. - دريافت گزارش‏ها به صورت کلی یا به تفکیک هر بخش. - گزارش شرکت در مناقصه بخشنامه 76574- 100. - گزارش شرکت در مناقصه بخشنامه 4951. - گزارش مقایسه برآورد و پیشنهادهای پیمانکاران. - امکان ارسال کلیه گزارش‌ها به نرم‌افزارهای Excel و Word وهمین طور به صورت PDF و JPG. - دریافت گزارش تعدیل، خلاصه تعدیل و تعدیل به تفکیک مبالغ فصل‌ها. - امکان گزارش‌گیری از روایت‌های یک یا چند عامل اجرایی در بازه‌های زمانی متفاوت. - محاسبه و گزارش‌گیری برآورد و صورت‌وضعیت پروژه‌های مترمربع زیربنا.

جستجو

- امکان جستجو در همه ستون‌های جدول‌های موجود در سامانه شهاب تدکار. - امکان فیلتر کردن یک یا چند ستون به صورت مجزا و یا ترکیبی در همه جدول‌های سامانه. - امکان جستجو یک ردیف یا کلمه در فهرست‏بهای تمام سال‏ها. - جستجوی پیمان / پروژه / طرح / و... براساس نام، شماره قرارداد، سال کتاب فهرست‌بها. - جستجو براساس رسته، رشته ، صورت‏مجلس، نوع ردیف، احجام، حاصل ، شرح عملیات یا ملاحظات. - امکان جستجوی عامل اجرایی در همه سطوح. - امکان جستجوی ساختار جغرافیایی در همه سطوح. - امکان جستجوی طبقه بندی پروژه‌ها در همه سطوح.